Випадіння волосся: можливі причини, тривожні симптоми та методи лікування
Випадіння волосся є абсолютно нормальним природним явищем. Тому не варто панікувати, побачивши з десяток випавших волосин на гребінцю. Проте якщо кількість випавшого волосся постійно збільшується, а розкішні густі пасма стають все рідкішими, варто звернути увагу на своє здоров'я. Але як відрізнити норму від патології? Коли випадіння волосся з природного процесу перетворюється на справжню проблему? Спробуємо розібратися більш детально.
Норма чи патологія: що кажуть трихологи?
В середньому на голові людини знаходиться від 100 до 150 тисяч волосин. За таких умов норма випадіння волосся в день не перевищує 50-100 волосин. Це відбувається через те, що наші локони постійно оновлюються.
Щоденне випадіння не стає причиною зменшення загального об'єму волосся. Вся річ у тому, що цикли зростання волосся протікають асинхронно — волосся знаходиться в різних фазах свого життєвого циклу. Через незалежний цикл зростання кожного фолікулу мінімізуються ризики різкого та одночасного випадіння волосся.
Проте у деяких випадках кількість випавшого волосся за день перевищує норму. І якщо така ситуація спостерігається щодня, не варто залишати її без уваги.
Тривожні симптоми: коли варто звернутися до спеціаліста
Здавалося б підрахувати кількість випавшого волосся за день — не така й важка справа. Проте скрупульозні підрахування варто проводити неодноразово, адже картина може змінюватися залежно від пори року, психоемоційного стану чи дня менструального циклу. Але випадіння — це не єдиний критерій можливих проблем. Варто занепокоїтись якщо:
- спостерігається ламкість волосся по всій довжині, на пасмах є багато посічених ділянок (не лише на кінчиках)
- волосся виглядає не доглянутим, сухим та тьмяним, втрачає колір
- шкіра голови чешеться, болить
- з'являється лупа та інші патологічні зміни на шкірі голови
З незначними порушеннями можна досить легко впоратися власними силами — варто лише підібрати гарний професійний догляд. Проте якщо волосся випадає шматками, чекати на диво не варто.
Які фактори можуть спричинити випадіння волосся?
Є чимало факторів, які можуть призвести до випадіння волосся у чоловіків та жінок. Серед них:
- Гормональні порушення. Це досить поширена та водночас досить складна проблема. Випадіння волосся у жінок може спостерігатися під час статевого дозрівання, у разі настання менопаузи, після пологів чи на фоні вживання гормональних протизаплідних ліків. Спричинити проблему може також підвищення чоловічого гормону тестостерону, порушення функцій щитоподібної залози тощо.
- Дефіцит вітамінів чи мінералів. Це також досить поширена проблема, адже значна кількість людей вживає недостатню кількість корисних нутрієнтів разом з їжею. Викликати випадіння волосся може нестача біотину, заліза, вітамінів Д та Е та ін.
- Стреси. На жаль наразі більшість наших співвітчизників страждає від перманентного стресу, що не може не впливати на стан здоров'я. І випадіння волосся — це лише один з можливих наслідків регулярних переживань. Скоригувати такий стан непросто — треба вчитися переживати стресові ситуації з меншою шкодою для організму та комплексно підтримувати здоров'я волосся.
- Внутрішні хвороби. Випадіння волосся може спостерігатися у разі різних порушень здоров'я, зокрема на фоні діабету, анемії, захворювань травного тракту, дерматологічних хвороб тощо. У такому разі для його зупинки важливо у першу чергу поставити правильний діагноз та вжити заходів для корекції виявлених проблем.
- Генетика. Досить часто схильність до випадіння волосся передається від батьків. За таких умов найчастіше спостерігається розвиток андрогенної алопеції. Ця хвороба зазвичай прогресує після 30-40 років та призводить до значного випадіння волосся у районі маківки та на скронях.
Виявити справжню причину випадіння волосся та підібрати оптимальний спосіб корекції такого стану може лише кваліфікований спеціаліст. У разі виникнення такої проблеми варто звернутися за допомогою до трихолога.
Випадіння волосся як наслідок неправильного догляду
Не варто виключати й того факту, що надмірне випадіння волосся може бути пов'язане з недостатньо правильним доглядом, зокрема:
- використанням дешевого неякісного шампуню з мас-маркету, що не підходить вам за типом волосся чи хімічним складом
- травматичним фарбуванням чи завивкою
- термічними ушкодженнями через використання надміру гарячого фену тощо
- системне використання засобів для укладки волосся
- агресивне розчісування, зокрема мокрого волосся
- надмірно тугі зачіски — коси чи хвости
- систематичне носіння перуки
До того ж нашкодити волоссю можуть і шкідливі звички, зокрема паління (і пасивне теж) чи вживання алкоголю. Про це теж варто пам'ятати тим, хто бореться з проблемою випадіння.
Поради трихолога для припинення випадіння волосся
Одним із факторів, що провокують випадіння волосся, на які ми не здатні вплинути, є стрес. На жаль зараз ми не можемо мінімізувати своє перебування у стресовій ситуації. Проте ми можемо навчитися правильно реагувати на стрес для зниження емоційної напруги та вироблення навички перемикатися. На користь може піти:
- спорт — невелика зарядка допоможе виплеснути адреналін та заспокоїтись
- дихальні техніки та медитація
- спілкування з людьми, що можуть висловити підтримку
- здоровий образ життя
- психологічні консультації
У разі неможливості справитися зі стресами власними силами, варто звернутися до спеціаліста. Можливо, щоб стабілізувати стан варто буде використовувати заспокійливі засоби тощо.
Також дуже важливу роль для збереження здоров'я волосся відіграє правильне збалансоване харчування. Для підтримки густоти локонів лікарі радять включити у свій раціон:
- овочі, фрукти, зелень
- різні види горіхів та насіння
- жирну морську рибу та морепродукти
Здорове харчування має бути різноманітним та збалансованим.
І, нарешті, для гарного та здорового волосся вкрай важливо передивитися власні принципи догляду за ним:
- мити волосся потрібно регулярно — надміру часте, як і рідке миття не є корисним
- для миття варто використовувати прохолодну або теплу воду
- шампунь має бути якісним — обирайте продукт, що має м'яку формулу та ніжно очищує шкіру голови та волосся
- обов'язково використовуйте кондиціонер або бальзам після миття голови
- не розчісуйте вологе волосся та обирайте гребінці з безпечною м'якою щетиною
- сушіть локони на помірній температурі, використовуйте термозахисні засоби;
- раз-два на тиждень використовуйте маски для живлення волосся, проте не наносьте їх на шкіру голови.
Також як додаткове живлення можна використовувати спеціалізовані масла.
Найкращі косметологічні засоби для боротьби із випадінням волосся
Якщо вас турбує випадіння волосся, відмовтесь від засобів з мас-маркету. Обирайте якісну доглядову косметику, адже вона виготовляється на сучасному обладнанні та проходить декілька стадій перевірки якості. Зокрема, професійні виробники пропонують до уваги користувачів спеціалізовані шампуні проти випадіння волосся. Такі засоби забезпечують не тільки ретельне очищення, а й сприяють припиненню втрати волосків та активації сплячих волосяних фолікулів для інтенсивного зростання пасм. Відмінною знахідкою можуть стати наступні засоби:
- Vitalfarco Vitael Hair Loss Stimulating Shampoo. Високоякісний італійський шампунь, розроблений спеціально для припинення випадіння локонів та покращення функцій шкіри голови. Він містить корисні трипептиди, пантенол (вітамін В5) та комплекс рослинних екстрактів, зокрема стручкового перцю та арніки. Його використання сприяє інтенсивному живленню пасм та притоку крові до волосяних фолікулів, завдяки чому вони отримують більше корисних речовин та міцніше тримаються на своїх місцях.
- Raywell BIO TEA.Це теж італійський засіб, що діє дещо м'якше від минулого. Він дуже обережно та делікатно очищує волосся, запобігаючи його ушкодженням, виникненню алергічних реакцій тощо. Зелений чай у його складі покращує стан шкіри голови, запобігає виникненню подразнень та свербіжу, а також діє як потужний антиоксидант. Завдяки цьому засіб сприяє покращенню загального здоров'я шкіри та волосся. А його активні компоненти до того ж стимулюють регенерацію волосяних фолікулів для їх пробудження та появи нового волосся.
Щоб підсилити ефект від використання шампуню, варто доповнювати його й іншими засобами для укріплення пасм та профілактики випадіння. Відмінним вибором будуть різноманітні лосьйони. І серед найкращих професійних засобів:
- VITAEL HAIR LOSS STIMULATING LOTION. Він відмінно посилює лікувальну дію шампуню з цієї ж лінійки. В його складі поєднується до дрібниць продуманий комплекс активних речовин та природних екстрактів, який допомагає відновленню шкіри, зміцненню волосся та припиненню випадіння. Зокрема лосьйон містить молекули кератину, що здатні проникати глибоко всередину волосяних стрижнів, стимулювати відновлення та регенерацію капілярної структури пасм. До того ж компоненти засобу мають потужні протизапальні та протигрибкові властивості, тому заспокоюють шкіру та покращують її стан.
- Raywell BIO ACT. Такий активуючий лосьйон спеціально розроблений за догляду за шкірним покривом голови. Він стимулює активність волосяних фолікулів та позитивно впливає на метаболічні процеси. Його використання сприяє глибокій детоксикації шкіри голови, завдяки чому відбувається активізація сплячих цибулин та збільшення швидкості зростання волоссі. Завдяки корисним речовинам, що є у складі засобу, волосся стає більш міцним, гарним та здоровим.
Лосьйони варто наносити на шкіру після миття голови. Змивати їх немає потреби. Проте їх можна доповнити спеціальними ампулами Vitael Stimulant Intensive Lotion. Це унікальна висококонцентрована формула, яка допоможе навіть у важких ситуаціях, пов'язаних з інтенсивним випадінням волосся. Такий засіб може використовуватися для шокового/інтенсивного лікування. У такому разі його наносять на шкіру голови 2-3 рази на тиждень протягом 1,5-2 місяців. Засіб потрібно добре розподілити та помасувати голову, щоб він мав можливість ввібратися в шкіру. Змивати його немає потреби. А після завершення активної фази лікування ампули можна використовувати лише один раз на тиждень для підтримки ефекту.
Сучасні косметичні засоби для стимуляції зростання волосся та зупинки випадіння здатні дати відмінний ефект, помітний неозброєним оком. Вони зазвичай добре переносяться та не викликають небажаних реакцій організму. Проте, як і інші шампуні, лосьйони чи ампули, вони можуть викликати небажані алергічні реакції, вони є приводом для негайної відмови від використання таких засобів.
ТОП процедур від випадіння волосся
Косметологи та трихологи пропонують різні процедури для боротьби з випадінням волосся. Серед найкращих з них:
- Мезотерапія. Такий спосіб лікування полягає у введенні в шкіру голови оздоровчого коктейлю, який може містити вітаміни, мінерали, гіалуронову кислоту, рослинні екстракти, амінокислоти та інші біологічно активні з'єднання. Ін'єкції роблять надтонкими голками, і ці мікропошкодження шкіри теж стимулюють процеси клітинної регенерації.
- Озонотерапія. Даний метод є схожим на описану вище мезотерапію, проте полягає у введенні в шкіру не коктейлю з корисних речовин, а газової суміші з кисню та озону. Вона інтенсивно живить клітини волосяних фолікулів киснем, який вкрай потрібен для активного зростання. До того ж озон покращує кровообіг, що сприяє інтенсивному живленню та активації фолікулів.
- Плазмотерапія. Це особливо цікава процедура, яка має лікувальні, стимулюючі та регенеративні властивості. Її сутність полягає у введенні в шкіру плазми, яка була отримана у самого пацієнта та пройшла декілька стадій підготовки. Значна перевага такої процедури полягає у відсутності ризику алергії.
- Пілінги. Такі процедури видаляють відмерлі клітини шкіри та сприяють оновленню шкірного покриву. Також вони нейтралізують надлишок шкірного сала, допомагають звільнити простір для росту волосся шляхом очищення гирл волосяних фолікулів, та стимулюють пробудження сплячого волосся.
Підібрати оптимальну процедуру допоможе лікар трихолог після комплексної діагностики. А у разі виявлення більш серйозних проблем він може скерувати пацієнта до інших вузьких спеціалістів.